Kokia kaina vertinate rankų darbą?

Perskaitę straipsnį suprasite kodėl neverta žavėtis pigiais Arganų aliejaus pasiūlymais.

Didžiulis klausimas kyla kai kalbama apie Arganų aliejaus kainų skirtumą rinkoje. Šiame straipsnyje papasakosiu, kodėl būtų naivu tikėtis nusipirkti autentiško arganų aliejaus už pigią kainą.

Viskas prasideda nuo Maroke augančio medžio Argania Spinosa. Šie medžiai auga ne visuose Maroko plotuose, o tik Suso slėnyje pietvakarių Maroke. Nors buvo iniciatyvų Argania Spinosa auginti kituose kraštuose, Tunisas, Ispanijoje ar Izraelis, tačiau visi bandymai jį „prigydyti“ nepasiteisino. Lėtai augantis medelis parodė iš kur šaknys kyla. Vaisių brandinimui jam reikia sausringos ir druskingos dirvos. Tai viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl Arganų miškai yra tik siauroje Maroko juostoje, tarp Essaoira (Esauiros) ir Agadir (Agadiro).

Pasvarsčius plačiau, man kyla natūralus klausimas, ar gali viena šalis aprūpinti ištekliu (šiuo atveju Arganų aliejumi) visą pasaulį ? Jeigu tai būtų alyvuogių aliejus, sakyčiau taip. Alyvmedis neišrankus medis, todėl daugelis šalių Ispanija, Italija, Graikija augina ir sėkmingai aprūpina aliejumi visą pasaulį. Tačiau Arganų aliejus, augantis tik vienoje šalyje ir per metus duodantis vieną derlių  – ne.

Maždaug balandžio mėn. Argania Spinosa subrandina kietus vaisius, kurie užauga 2-4cm. skersmens ir turi storą, mėsingą žalią žievę. Sunoksta birželio / liepos mėnesiais. Arganų vaisių rinkimo ir perdirbimo darbui susiburia šeimos ir bendruomenės, kuomet vaisiai nuimami nuo spygliuotų medžių lazdomis ir surenkant juos rankomis nuo žemės. Surinkti vaisiai paliekami džiūti iki lukštai pasidaro kieti ir tamsiai rudi. Atėjus laikui spausti aliejų, kiekvienas Argano riešutas perskeliamas akmeniu ir visa tai daroma rankomis. Tai sunku. Pasiekus branduolį, aliejaus gamyba toliau keliauja į malimo procesą. Tai daroma senovinėmis akmeninėmis girnomis rankiniu būdu arba naudojant automatinį presą. Iš girnų ar preso ištekėjusi tiršta aliejaus masė nukošiama, vėliau spaudžiama rankomis kol iš jo išsiskiria aliejus. Toks aliejus paruoštas išpilstymui į tarą. Taigi jį gaminant nenaudojamas kaitinimas, todėl į jį nepatenka jokie pašaliniai teršalai ar nereikalingos medžiagos. Ekspertai sako, kad sveikas maistines medžiagas aliejus išsaugo geriau nei presuojant mašinomis. Taigi, autentiško aliejaus gamybos procesas vyksta nuo pradžios iki pabaigos – tik rankomis.

Marokas nuostabi šalis, kurioje natūraliai auga gausybė maistinių kultūrų. Tačiau Arganų aliejus išlieka pagrindine šalies eksporto dalis, bei labai reikšmingai prisideda prie vietinių gyventojų skurdo, raštingumo mažinimo bei sveikatos gerinimo. Tarptautinis susidomėjimas Arganų aliejumi vis auga, o eksporto apimtys  didėja, todėl užsienio investuotojai nuolat dairosi, kaip atpiginti aliejaus gamybos būdą. Jie pastatė modernias spaudimo ir presavimo mašinas, kurios leido sumažinti gamybos kaštus, aukojant kokybę. Dezodoruojant ir kaitinant pramoninkai pašalina iš aliejaus natūralų jo kvapą, prailginą jo galiojimo laiką ir taip į rinką patenka pigesnis aliejus. Tačiau tai tik viena pramoninės invazijos pusė. Mašinos sumažino Berberų moterų kooperatyvų vaidmenį labai reikšmingai. Apskaičiuota kad 2006m. užsienio investuotojams priklausė 16 privačių presavimo gamyklų ir tik nedidelė dalis pelno pasiekė Berberų bendruomenes.

Jausdama moralinę ir socialinę atsakomybę aš neaukoju kokybės dėl pigesnių kaštų. Berberų kooperatyvas, kuriame gauname savo Arganų aliejų laikosi tradicinio Arganų aliejaus spaudimo būdo. Mūsų ūkis gali pasigirti aukštais gamybos standartais, dirba ir palaiko daugiau nei dvidešimt moterų namų ūkių, teikdamas joms socialinę gerovę. Kiekvieną aliejaus partiją nuo medžio vaisiaus iki išpilstymo patikrina Europos sertifikavimo organizacija. Nuolat palaikome ryšį su ūkiu, džiaugiamės galėdami teikti naudą ten dirbančioms moterims ir užtikrinti, kad kooperatyvas gautų didžiausią grąžą už savo darbą. Jaučiamės reikšmingai prisidėję, kad vietos bendruomenė išlaikys gyvybiškai svarbų pramonės interesą ir prisidės prie to, kad Argano aliejus išliktų ne tik Maroko nuosavybė, bet ir galėtų dalintis su pasauliu.